Přeskočit na obsah

Brzy zahájíme jarní sezónu – zapište si termíny!

  • od

SAVE THE DATE – JARNÍ CAFÉ CRÈME VÁS BUDE LÁKAT K NÁVŠTĚVĚ HNED PĚTKRÁT!

Hudební salón Café crème zahajuje pestrou sezónu mimořádným koncertem!

Rok 2025 svojí „pětkou“ upozorňuje nejen na výročí některých významných skladatelů jako Erik Satie nebo J. S. Bach, ale promítl ji i do jarní sezóny Hudebního salónu Café crème – ten v jarní sezóně uvede hned pět koncertů oproti obvyklým čtyřem. Mimořádný koncert, který se uskuteční již 2. února a nese název Znějící mandaly, publikum přenese do atmosféry klidu, rozjímání a smyslového vnímání očima i ušima. Mandala ve svém původním významu symbolizuje vesmír. Jejich působení v nás uvolňuje prostor pro volné plynutí myšlenek, jsou vtahující a uvolňující zároveň. Toto vyzařování se prolíná s působením hudby ve třech odlišných částech večera s různou náladovostí i dobou a místem vzniku vybraných skladeb, a zároveň ve spojení s různým vizuálním prostředím. Světelné panely a mandaly představují autorskou výstavu Antonína Malého. Dvě různá, barevně odlišná cembala rozezní Monika Knoblochová, která stojí nejen za dramaturgií tohoto večera, ale celého cyklu. Během úvodního večera se publikum může těšit na hudbu Louise i Francoise Couperina, J. J. Frobergera, C. Ph. Emanuela i Johanna Sebastiana Bacha a v nečekaných souvislostech i Dmitrije Šostakoviče.

V únoru posluchačům nabízí ještě další zajímavý dramaturgický počin spojením tří strunných nástrojů –harfy, psaltéria a cembala – v programu Toccar di corde (Dotek strun). Tyto nástroje byly pro svou eleganci a popularitu na přelomu renesance a baroka hojně využívány v aristokratických kruzích od Benátek až po Neapol – a právě tam se publikum spolu se sólisty může vypravit. Rázem se ocitne v obývacím salónu jedné šlechtické rodiny, kde se právě sešlo několik přátel, aby si společně u sklenky vína zahráli a poslechli, co bylo zrovna v módě: písničky, tance, toccaty a k improvizaci zvoucí oblíbená ostinata. Zazní skladby slavných autorů jako např. G. G. Kapspergera, G.-L. dell’Arpa, G. L. Baldana, ale i neméně krásné skladby autorů dnes pro nás anonymních. Výraznou devízou tohoto koncertu je nejen zařazení psaltéria, které je zřídkakdy ke slyšení, ale také začlenění historických perkusí, jejichž specializovaní interpreti jsou v Čechách vzácností. Massimiliano Dragoni, který působí a žije v Itálii, se profesionálně věnuje oběma nástrojům. Jedná se tak o vysloveně ojedinělý projekt v unikátním propojení repertoáru i nástrojů, který si 23. února v kostele sv. Vavřince rozhodně nenechte ujít! U barokní harfy se představí Kateřina Ghannudi, u cembala Monika Knoblochová.

Březen pak přinese do Hudebního salónu Café crème novinku – pilotní projekt koncertu pro „malé i velké“ posluchače. Barokně hudební cestopis představuje různorodost a kontrasty v hudebních vyjadřovacích prostředcích při putování Evropou. V odpolední podobě koncertu, určené pro malé posluchače, hravou formou seznamuje s barokními tanci a malými žánrovými skladbami napodobujícími např. zvuky přírody, ale i s „vážnými“ vícehlasými formami, spolu s představením nástrojů tří protagonistek. Do světa hudby zvídavé posluchače uvede Jana Semerádová – barokní flétny, Dagmar Valentová – barokní housle a viola, Monika Knoblochová – cembalo. Večerní podoba koncertu pak přinese ucelený program mapující specifika barokní hudby v různých regionech Evropy. V kostele sv. Vavřince si posluchači mohou vybrat mezi odpolední a večerní verzí v neděli 16. března.

V roce 2025 by byla neodpustitelná chyba minout stoleté výročí úmrtí obdivuhodného Erica Satieho – tak trochu podivína i vizionáře zároveň. Řadu svých skladeb svěřil klavíru, ať už pro dvě či čtyři ruce, z nichž některé díky připojeným popiskům lze uchopit i jako drobné melodramy. A zcela jistě nelze opomenout Satieho krásné písně, které v interpretaci Dagmar Šaškové – ať už pro její nádherný hlas či perfektní francouzskou výslovnost – budou pro všechny, kteří si 6. dubna udělají čas, opravdovou lahůdkou.

Posledním koncertem jarní sezóny je velkolepá oslava životního jubilea předního českého skladatele Jiřího Temla, který se uskuteční 24. 6. 2025, přímo v den jeho narozenin, v 19.30 v Galerii Lichtenštejnského paláce. Klasický koncert v první části doplní po přestávce loutkové hudební představení Bludný Holanďan, ve spolupráci se souborem Buchty a loutky. Představení, ke kterému pan Jiří Teml zkomponoval hudbu, mělo premiéru právě v Hudebním salónu Café crème v roce 2019. Podrobnosti je možné se dovědět na stránkách cyklu www.pontesmusici.cz

Po letní pauze se barvy začínajícího podzimu prolnou s překrásnou zvukovou barevností klasicistního klarinetu, klasicistního fagotu a historického klavíru v klasicistních a raně romantických skladbách.  Číslo 5 nás v nejlepším slova smyslu nepřestane „pronásledovat“ ani v dalších koncertech – posluchači se mohou těšit na bachovský triptych, kterým si natřikrát připomeneme výročí narození J. S. Bacha.